:: سال 9، شماره 38 - ( 12-1396 ) ::
جلد 9 شماره 38 صفحات 44-52 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی داشبورد نوآوری برای مدیریت کارآمد آزمایشگاه
دکتر حسین درگاهی 1، دکتر ماشاالله ترابی2، دکتر رضا صفدری1، خانم مریم گودرزی3، خانم مریم بیات4
1- استاد دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- عضو هیات علمی و دبیر ستاد نوآوری دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- دانشجوی دکتری مدیریت تکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- کارشناس آمار دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (711 مشاهده)
مقدمه و هدف: آزمایشگاه های پزشکی نیازمند به کارگیری ابزارهای جدید جهت پایش هوشمند فعالیت ها و شناسایی چالش ها با توجه به افزایش هزینه ها در بخش بهداشت و درمان و فشارها برای حذف تکرارها در بیمارستان ها، مراکز درمانی و مراکز آموزشی محسوب می شوند. مشکلات آزمایشگاه های بالینی از جمله مواردی است که اساتید و مدیران با آن به خصوص در بیمارستان های آموزشی روبرو هستند. هدف این مقاله طراحی داشبورد هوشمند کارآمدی آزمایشگاه می باشد.
روش تحقیق: این مطالعه ابتدا با بررسی متون شاخص های کلیدی این بخش جمع آوری شده و سپس با استفاده از دو تکنیک دلفی طی 2 مرحله، شاخص ها در پانل متخصصان آزمایشگاه در بیمارستان آموزشی منتخب، نهایی و طبقه بندی گردیدند. طراحی و ایجاد داشبورد براساس داده های شاخص های تعیین شده در بخش آزمایشگاه با استفاده از نرم افزار Qlick View بارگذاری شده و نمایش عملکرد این بخش ارایه گردید.  
یافته ها: براساس اطلاعات به دست آمده از داشبوردهای اطلاعاتی هوش کارآمدی در آزمایشگاه بیمارستان، درآمد بیمارستان در سال 96 نسبت به سال 94 نسبت به هزینه ها بیشتر شده است. همچنین، بیشترین تعداد آزمایش ها مربوط به CBC و ادرار بیماران در این 3 سال می باشد.
نتایج: داشبورد آزمایشگاه با تمرکز بر شاخص های خاص، راهنمای جامعی برای مدیران این بخش به منظور شناسایی میزان آزمایش های انجام شده، مدیریت تعداد آزمایش ها، بهبود کیفیت خدمات ارایه شده، بهبود ظرفیت آزمایش های انجام شده، اختصاص منابع و برنامه ریزی جهت ارتقای این بخش می باشد.
واژه‌های کلیدی: داشبورد، آزمایشگاه، شاخص های کلیدی عملکرد، چابکی، آزمایش
متن کامل [PDF 465 kb]   (401 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱


XML   English Abstract   Printسال 9، شماره 38 - ( 12-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها