:: سال 15، شماره 60 - ( 6-1402 ) ::
جلد 15 شماره 60 صفحات 31-21 برگشت به فهرست نسخه ها
عفونت‌های قارچی دستگاه عصبی مرکزی-بخش پایانی
محمد قهری
چکیده:   (57 مشاهده)
گونه‌های کاندیدا اگر چه پاتوژن های نادر سیستم اعصاب مرکزی هستند، می‌توانند در مننژها و بافت پارانشیمال مغز ایجاد عفونت کنند. در طب اکثر موارد کاندیدیازیس سیستم اعصاب مرکزی با کاندیدیازیس تهاجمی (Invasive Candidiasis) یا منتشره در ارتباط است (IC- related CNS Candidiasis). فرم دیگر عفونت کاندیدایی سیستم اعصاب مرکزی به صورت عوارض بعد از عمل روش‌های نوروسرجیکال به ویژه قرار دادن شانت ونتریکولوپریتونئال (VP) است. به دلیل خصوصیات همانند این جمعیت از بیماران آن را Neurosurgery- related CNS candidiasis می‌نامند. حدود نیمی از بیمارانی که در اثر کاندیدیازیس تهاجمی می‌میرند مدارکی دال بر گرفتاری CNS دارند. کریپتوکوکوس نئوفرمنس فراوان‌ترین عامل مننژیت قارچی است. بیماری هودجکین، لنفوم، سارکوئیدوز و لنفوپنی CD4 ایدیوپاتیک از جمله شرایطی هستند که استعداد به کریپتوکوکوزیس را ایجاد می‌نمایند. کورتیکواستروئیدها و درمان برای پیوند بافت‌های جامد نیز فرد را مستعد به این عفونت می‌کند.
نوتروپنی شدید و طولانی و دوزهای بالای کورتیکواستروئیدها فاکتورهای مستعد کننده عمده‌ای در بیماران پیوند بافت و سرطانی برای بروز آسپرجیلوزیس سیستم عصبی هستند. اولین کانون عفونت اغلب ریه است اگر چه برخی بیماران سینوزیت پارانازال مهاجم یا اوتیت خارجی با توسعه مستقیم به مغز یا تهاجم عروق بزرگ به صورت راهی به طرف مغز دارند. عفونت نیز می‌تواند به دنبال ضربه پا جراحی سر پدید آید. توسعه مستقیم عفونت از مهره‌ها به فضای ساب آراکنوئید (زیرعنکبوتیه ای) در بیماری گرانولوماتوز مزمن گزارش شده است. آسپرجیلوزیس اولیه CNS نیز گزارش شده است.
کلادوفیالوفورا بانتیانا به عنوان عوامل خوب شناخته شده عفونت سربرال در میزبانان نرمال می‌باشد. در بین جنس‌های دیگر بایپولاریس یا اگزروهیلوم، کوروولاریا، فونسکا و وانژیلا اغلب به عنوان عامل عفونت در میزبانان ایمونوکامپرومایزد گزارش شده است. C.bantiana نوروتروپیسم قابل توجهی دارد. این قارچ را می‌توان از detritus (آوار، سنگریزه) جدا کرد. در بسیاری از موارد میزبانان با ایمنی شایسته آلوده شده‌اند، اغلب آبسه‌های متعدد حضور دارند که دلالت بر گسترش خونی به طرف مغز می‌نمایند. ضایعه معمولاً در لوب‌های فرونتوپاریتال قرار دارد. روش و نحوه گسترش و انتشار عامل قارچی، نوع و شدت بیماریزایی آن، میزان ضخامت کپسول، موقعیت و تعداد آبسه‌ها در مغز و وضعیت سیستم ایمنی میزبان (immune status) مؤلفه‌های مهمی در تعیین عاقبت و پیامد بیماری است. شناسایی میکروارگانیسم‌ها و بینش و بصیرت نسبت به پاتوژنز آن به مداخلات درمانی مناسب برای بهبود نتیجه و سرانجام بیماری مؤثر است.
 
واژه‌های کلیدی: مننژیت قارچی، آبسه مغزی، عفونت سیستم اعصاب مرکزی، میکوزهای سیستمیک
متن کامل [PDF 621 kb]   (28 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: قارچ شناسی
دریافت: 1402/6/26 | پذیرش: 1402/6/27 | انتشار: 1402/6/27


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 15، شماره 60 - ( 6-1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها