[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: سال 11، شماره 43 - ( 3-1398 ) ::
جلد 11 شماره 43 صفحات 42-49 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر مورفین بر روی هورمون‌ های جنسی در موش های wistar
دکتر فریبا نباتچیان1، آقای محمد تشیعی1، آقای امیر بهرامی1
1- گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (606 مشاهده)
زمینه و هدف: مورفین یکی از مهم ترین آلکالوئیدهای خانواده تریاک است که مهم ترین ترکیب موثر آن نیز می ‌باشد. مورفین نوعی داروی ضد درد و مخدر بسیار قوی است.  با توجه به استفاده عمده مورفین و مشتقات آن، اعمال تأثیرات این ماده بر روی هورمون ‌های بدن به ویژه هورمون‌ های جنسی بسیار حائز اهمیت می ‌باشد. هدف از انجام این تحقیق، بررسی تاثیر مورفین بر هورمون ‌های جنسی و همچنین تفاوت اثربخشی مورفین بر جنسیت است.
روش بررسی: این تحقیق، یک مطالعه بنیادی-کاربردی می ‌باشد که در آن از 38 رأس موش صحرایی بالغ نژاد ویستار (wistar)  استفاده گردید. در سرم خون آن ها 17- بتا استرادیول، پروژسترون و تستوسترون با استفاده از کیت های بیوشیمیایی اندازه گیری گردید. نتایج با استفاده از آزمون های آماریt,،t زوج، آنالیز واریانس بررسی گردید.
بحث: مطالعه ما نشان می‌ دهد که میزان تستوسترون در خلال 1 هفته پس از مصرف مورفین در مقایسه با گروه کنترل کاهش معنی داری نشان می ‌دهد. این کاهش با افزایش مصرف مورفین تا هفته چهارم نیز ادامه دارد. بررسی ما نشان می ‌دهد که میزان هورمون در بین هفته‌ های اول و دوم، اول و سوم تفاوت معنی داری ندارد.
میزان هورمون پروژسترون در حد فاصل هفته دوم نسبت به هفته اول مصرف مورفین کاهش معنی ‌داری نشان می ‌دهد (002/0 P<) ولی این مقایسه در موش‌ ها به تفکیک جنسیت بین هفته‌ های دوم و اول معنی دار نبود. ارتباط معنی‌دار بین مصرف مورفین و میزان استرادیول دیده نشد.
نتیجه گیری: میزان هورمون تستوسترون با مصرف مورفین کاهش معنی‌ داری نشان می ‌دهد. این کاهش، قطعا با کاهش میل جنسی و قدرت باروری جنس نر ارتباط دارد. میزان هورمون پروژسترون با مصرف مورفین کاهش معنی ‌داری نشان می‌ دهد این کاهش می‌ تواند با وضعیت بارداری و حفظ و نگهداری جنین در این دوران ارتباط داشته باشد.
 
واژه‌های کلیدی: مورفین، تستوسترون، پروژسترون، استرادیول
متن کامل [PDF 449 kb]   (383 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nabatchian F, Tashauoei M, Bahrami A. Evaluation of the Effects of Morphine on Sex Hormones in Wistar Rats. 3. 2019; 11 (43) :42-49
URL: http://labdiagnosis.ir/article-1-334-fa.html

نباتچیان فریبا، تشیعی محمد، بهرامی امیر. بررسی اثر مورفین بر روی هورمون‌ های جنسی در موش های wistar. نشریه آزمایشگاه و تشخیص. 1398; 11 (43) :42-49

URL: http://labdiagnosis.ir/article-1-334-fa.htmlسال 11، شماره 43 - ( 3-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Laboratory & Diagnosis
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4030