:: سال 13، شماره 52 - ( 6-1400 ) ::
جلد 13 شماره 52 صفحات 59-53 برگشت به فهرست نسخه ها
صرفه جویی و مدیریت هزینه در بهره برداری از آزمایشگاه
امیر محسن خاجی
انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران
چکیده:   (413 مشاهده)
صرفه جویی کم مصرف کردن نیست، بلکه مدیریت هزینه ها برای آنچه که در اختیار قرار گرفته می باشد. برای صرفه جویی و بهره برداری بهینه در هر مرکز باید روی کلیدی ترین هسته و قسمت آن یعنی مدیریت تمرکز کرد. مدیریت فرآیند به کارگیری موثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه ریزی، سازمان دهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است که برای دستیابی به اهداف سازمانی و بر اساس نظام ارزشی مورد قبول، صورت می گیرد. مدت زمانی است که مراکز آزمایشگاهی با بحران مالی و تهدید ورشکستگی رو برو شده اند. از جمله دلایل این مهم، می توان به تاثیر سوء مدیریت تجهیزات، انبار و خرید مواد مصرفی اشاره کرد.
از نکات دیگری که مربوط به حوزه مدیریت می باشد و تاثیر مستقیم بر درآمد آزمایشگاه دارد، برخورد مدیر با پرسنل و تاثیر آن بر روی مراجعین است. اگر شما به عنوان یک رئیس یا مدیر برخورد مناسبی با کارمندان تان داشته باشید، تاثیر مثبت آن را در جذب مشتری و درآمد آزمایشگاه و سود اقتصادی مرکزتان خواهید دید، این در حالی است که عکس این جریان نیز وجود دارد. انتخاب نیروی کار بر روی هزینه و درآمد آزمایشگاه، تاثیر قطعی و مستقیم دارد به طوری که هم می تواند آزمایشگاه شما را در منطقه و فراتر از آن به یک برند تبدیل کند و هم می تواند آن را در معرض ورشکستگی قرار دهد پس در انتخاب پرسنل تان بسیار دقت داشته باشید که این امر جزو اصول اولیه و مهم مدیریتی می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که برای انتخاب یک کارمند خوب برای یک آزمایشگاه باید شاخص هایی چون مهارت رفتار با مشتری، مهارت مدیریت زمان، مهارت کار تیمی، مهارت ارتباطی و مهارت اخلاق حرفه ای را مد نظر قرار دهید.
جدا از این موضوعات، خالی از لطف نیست که به بحث پرداخت مالیات هم بپردازیم که می توان گفت تمامی مراکز آزمایشگاهی درگیر آن هستند. طبق قانون، صاحبان مشاغل براساس نوع و حجم فعالیت مجبور به تسلیم مالیات به اداره دارایی هستند که این امر تبدیل به دغدغه صاحبان آزمایشگاه ها شده است. در ادامه به تفصیل راجع به موضوعات فوق توضیح داده خواهد شد.
واژه‌های کلیدی: آزمایشگاه، صرفه جویی، مدیریت، مالیات، اظهارنامه
متن کامل [PDF 219 kb]   (177 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
دریافت: 1400/6/22 | پذیرش: 1400/6/24 | انتشار: 1400/6/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 13، شماره 52 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها