[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: سال 11، شماره 43 - ( 3-1398 ) ::
جلد 11 شماره 43 صفحات 28-41 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه ای هوش مدیریتی در بین دانشجویان دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
دکتر حسین درگاهی1، خانم نگین بشری2، آقای آرش اکبرزاده
1- دانشکده بهداشت، مرکز تحقیقات مدیریت اطلاعات سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- گروه علوم مدیریت و اقتصاد بهداشت، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (482 مشاهده)
زمینه و هدف: در رویکرد جدید مدیریت‌‌، استفاده از هوش مدیریتی اهمیت خاصی پیدا کرده است که شامل هوش هیجانی، ریاضی، سیاسی، فرهنگی، معنوی و اخلاقی است. لذا پژوهش حاضر با هدف مقایسه هوش مدیریتی در بین دانشجویان دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۹6- ۱۳۹5 انجام شد.
روش بررسی: در پژوهش توصیفی- تحلیلی حاضر، حجم نمونه مورد مطالعه با استفاده از جدول کرجسی و مورگان به تعداد ۲۲۵ نفر به صورت طبقه بندی شده و تصادفی انتخاب شدند. به منظور جمع آوری اطلاعات از پ‍رسشنامه هوش مدیریتی دارای دو بخش استفاده شد که بخش اول شامل اطلاعات دموگرافیک و بخش دوم، دارای ۶ بخش هوش هیجانی، معنوی، فرهنگی، اخلاقی، سیاسی و ریاضی بود. در نهایت ۲۰۶ پرسشنامه جمع آوری شد که داده های حاصل از آن با استفاده از نرم افزار SPSS 21 به کمک آمار توصیفی و آزمون های کولموگروف - اسمیرنف، تی تست، آزمون تک نمونه ای ویلکاکسون و آزمون من- ویتنی مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: کمترین نمره هوش مدیریتی دانشجویان برابر با 1/372 و بیشترین آن برابر با 5/705 و متوسط هوش مدیریتی دانشجویان برابر با 5/51± 12/569 در سطح مطلوب و میانگین و میانه آن بیشتر از مقدار مورد انتظار بود. اختلاف معناداری بین هوش مدیریتی مردان و زنان و همچنین بین رشته های تحصیلی مختلف وجود نداشت، اما یافته ها نشان داد که دانشجویان تحصیلات تکمیلی امتیاز بالاتری از دانشجویان کارشناسی در هوش مدیریتی داشتند.
نتیجه گیری: با توجه به اهمیت زیاد هوش مدیریتی برای حوزه نظام سلامت جهت استخدام دانش آموختگان، لازم است تا علاوه بر سایر مؤلفه های مورد نیاز به هوش مدیریتی و ابعاد آن توجه خاص مبذول داشت و هوش مدیریتی را به عنوان یکی از معیارهای مهم شایسته گزینی و شایسته سالاری در انتخاب مدیران آینده نظام سلامت کشور در نظر گرفت.
واژه‌های کلیدی: هوش مدیریتی دانشجویان، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
متن کامل [PDF 498 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dargahi H, Bashari N, Akbarzadeh A. A Comparative Study of Managerial Intelligence among University Students: School of Allied Medicine of Tehran University of Medical Sciences in 2017-2018. 3. 2019; 11 (43) :28-41
URL: http://labdiagnosis.ir/article-1-333-fa.html

درگاهی حسین، بشری نگین، اکبرزاده آرش. بررسی مقایسه ای هوش مدیریتی در بین دانشجویان دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران. نشریه آزمایشگاه و تشخیص. 1398; 11 (43) :28-41

URL: http://labdiagnosis.ir/article-1-333-fa.htmlسال 11، شماره 43 - ( 3-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Laboratory & Diagnosis
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4030